(…) Bądźmy realistami. Żądajmy niemożliwego! 

Wiedziałaś/eś, że młodzi spędzają już około 20% więcej czasu w szkole niż ich rodzice oraz poświęcają od nich trzy razy więcej czasu na naukę?

Zastanawiałeś/ aś się, że „dom” i „dominacja” wywodzące się z tego samego rdzenia są i że dom jest pierwszą i podstawową przestrzenią, w której wymaga się posłuszeństwa?

a

familia – rodzina, w kulturze łacińskiej wywodzi się od terminu famulus oznaczającego niewolnika, służącego?

Słyszałeś/aś o Huronach? przedstawicielach jednego z plemion Ameryki – 1644 r – wierzących w wolność osobistą jako najwyższe dobro, nie uznających posłuszeństwa, nie będących skorymi do wykonywania jakichkolwiek rozkazów wbrew ich woli.

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy zastanowić się nad prawdą zawartą w zdaniu, że zdecydowanie więcej zła w historii świata wyrządzili ludzi skrajnie posłuszni niż nieposłuszni?

Uderza po oczach zderzenie, że zaledwie osiem najbogatszych osób jest w sumie bogatszych od pozostałych 3,5 miliarda ludzi razem wziętych…

Zapamiętam na dłużej zasadę – „każdemu według potrzeb, od każdego według możliwości”.

O potrzebie nowej, bardziej sprawiedliwej edukacji, zmiany w relacjach międzyludzkich, obdarzania autonomią i wolnością, otwieraniu szerzej „okna Overtona”….

Bardzo polecam.