(…) Nie jestem aniołem, i nie zostanę nim, dopóki umrę. Będę sobą.

Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały. Maria Konopnicka, Jadwiga Mrozowska-Toeplitz, Maria Franciszka Kozłowska, Róża Luksemburg, Janina Lewandowska, Irena Krzywicka, Regina Salomea Pilsztyn, Wanda Krahelska, Narcyza Żmichowska, Joanna Żubr i Helena Rubinstein. 

Perełka. O odważnych decyzjach, mężach, kochankach, dzieciach. Romansach, porzuceniach, rozstaniach, ewakuacjach. W tle wojen, buntu, religii, eksplorowania świata, utykania w różnym czasie i miejscu.

Nietuzinkowe historie, wyjątkowe scenariusze, szerokie horyzonty, bez mrugnięcia okiem rzucanie wyzwań konwenansom i zasadom. Przepysznie!

Nie dające sobie w kaszę dmuchać, udowadniające, że nie tylko potrafią same się utrzymać, ale też nie potrzebują niczyjej zgody na realizację marzeń.

Lekceważyła ludzi, którzy płyną w życiu bezwolni jak korek.

Totalnie różne, a jednocześnie świetnie radzące sobie w zdominowanym przez mężczyzn świecie, wiedział kiedy prosić, a kiedy grozić, imponująca jest ich determinacja w dążeniu do celu.

Inteligentne, uzdolnione, wysoko zawieszające poprzeczkę, żyjące w czasach, które skazywały je na trudne, samodzielne i bezkompromisowe życie – „uczcie się, jeśli możecie; umiejcie, jeśli potraficie, i myślcie o tym, żebyście same sobie wystarczały, bo w razie potrzeby nikt na was z opieką i wsparciem nie czeka…”.