(…) – tylko po moim trupie będą chodziły panie na zoologie – no, to chyba pan profesor umrze przez wakacje, bo my jednak na rok przyszły na zoologię chodzić będziemy

O żonach majstrów, kupców przejmujących interesy po mężach, rzemieślniczkach, monopolu w branży drukarskiej i księgarskiej i wielu innych ciekawych przykładach.

O specjalistkach, lekarkach, kobietach zaangażowanych w działalność społeczną, walczących o równouprawnienie i aktywizację zawodową.

m.in. o Marii Szymanowskiej jednej z pierwszych kobiet w historii utrzymującą siebie i dzieci z zawodowego uprawiania muzyki, o jej triumfalnych koncertach, własnych kompozycjach, popularności, zachwytach najznamienitszych artystów epoki.

O fenomenie Modrzejewskiej – scenicznych rolach, fortunie, plus nazwany jej imieniem – szczyt górski, wodospad, parowiec, czekoladki i inne.

O malarkach, rzeźbiarkach, projektantkach – Zofia Stryjeńska, Tamara Łempicka, Kobro.

Ale też o

  • Annie Smoleńskiej, studentce historii sztuki na UW, której projekt stał się ikoną – tj. symbolu Polski Walczącej
  • Oli Szczerbińskiej, wytrwałej rzeczniczki kwestii kobiecej, która Piłsudską została w 1921 r.
  • Wandzie Gertz, jednej z najbardziej zasłużonych i najczęściej odznaczanych polskich żołnierek i dowódczyń
  • Łucji Charewiczowej – pierwszej badaczce historii Polek
  • Orzeszkowej, Konopnickiej, Dulębiance, Bojanowskiej, Kuczalskiej-Reinschmit – szkołach, kursach, publikacjach, stowarzyszeniach, kawiarniach, czytelni, organizacji charytatywnych, instytucji edukacyjnych

O samodzielnych, wyłamujących się ze stereotypowych ról, o przyjaźniach, wspólnotach, sile współpracy, siostrzeństwa, kobiecej życzliwości i lojalności.

Wspaniały materiał, nie mogłam się oderwać, idealny prezent dla każdej dziewczynki, kobiety.